§ 17. Географічне положення Південної Америки. Дослідження та освоєння материка

ПРИГАДАЄМО. Яка різниця між поняттями «Америка» і «Південна Америка»? • За яким планом вивчається географічне положення материка? • Про яких дослідників Південної Америки вам відомо?



ДІЗНАЄМОСЯ ПРО: особливості розташування Південної Америки від-носно ліній градусної сітки, Світового океану та інших материків; • етапи відкриття і дослідження Південної Америки; • видатних дослідників материка.

НАВЧИМОСЯ: визначати географічні координати крайніх точок Південної Америки; • порівнювати особливості географічного положення Південної Америки та Африки; • здійснювати пошук у різних джерелах й аналізувати інформацію про основні етапи дослідження та освоєння материка.

• Географічне положення. Південна Америка є четвертим за площею материком планети. Його площа становить 17,8 млн км2 - це 12 % суходолу планети та лише 3,5 % площі всієї Землі. Розташування Південної Америки дещо подібне до географічного положення Африки, при цьому має і свої особливі риси (мал. 86).

Як і Африка, Південна Америка перетинається екватором, що знайшло відображення в назві однієї з країн -Еквадор (від іспанської - «ecuador»). Більша частина материка теж лежить у приекваторіальних і тропічних широтах, що впливає на природу та життєдіяльність населення. Але на відміну від Африки, Південна Америка повністю розташована в Західній півкулі. Вона

Мал. 86. Порівняння географічного положення Африки та Південної Америки


єдина з материків тропічних широт лежить у межах помірних широт Південної півкулі.

На сході материк омивають води Атлантичного океану, на заході - Тихого, а північне узбережжя - Карибського моря. Берегова лінія (загальна довжина « 28,7 тис. км) найменш зрізана з-поміж усіх материків Землі (виняток становить південна частина материка, що зазнала впливу зледеніння і де утворилося багато вузьких і глибоких заток - фіордів). Найбільша затока біля берегів Південної Америки - Ла-Плата; найбільший півострів - Гуахіра, на якому розташована крайня північна точка материка мис Ґальїнас, найбільший архіпелаг - Вогняна Земля, що відокремлений від материка Магеллановою протокою. Неподалік материка в океані розкинуті інші архіпелаги та острови, серед яких Галапагос (у Тихому океані); Фолклендські (або Мальвін-ські), Малі Антильські (в Атлантичному океані).

Крайні точки Південної Америки (мал. 87) були визначені в XV-XVI ст., але й досі відомості про них уточнюються. Офіційно прийнятою крайньою східною точкою є мис Кабу-Бранку (від португальської Cabo Branco - «білий мис»). Як пам’ятний знак на мисі було побудовано маяк. Однак пізніше, під час більш точних вимірювань, було зафіксовано, що крайня точка розташована по сусідству -мис Сейшас (на ІЗ" довготи східніше, ніж Кабу-Бранку).

Маяк на мисі Ґальїнас



Крайня північна точка -

мис Ґальїнас (12°28' пн. ш.)

Крайня південна точка -

мис Фроуерд (53°54’ пд. ш.)

Крайня західна точка -

мис Паріньяс (81 °19’ зх. д.)

Крайня східна точка -

мис Кабу-Бранку (34°47'48" зх. д.).

мис Сейшас (34°47'35" зх. д.)


Мис Фроуерд з хрестом на честь візиту Папи Римського до Чилі в 1987 р.

Мал. 87. Географічне положення Південної Америки

Південна Америка простягається з півночі на південь майже на 7350 км, а із заходу на схід - 4900 км (у центральній частині).

Найближчим до Південної Америки материком є Північна Америка. Материки штучно від’єднали один від одного, спорудивши в 1920 р. водний рубіж між ними - Панамський канал через най-вужчу частину континенту - Панамський перешийок. Працюємо з картою. Знайдіть на фізичній карті Південної Америки гео-w_ графічні об’єкти, що названі в тексті параграфа й характеризують географічне положення материка.

На особливості природи Південної Америки завдають впливу морські течії, що проходять поблизу ГЇ берегів: Північна Пасатна,

Гвіанська, Бразильська, Фолклендська (в Атлантичному океані), Перуанська (у Тихому) і Течія Західних вітрів, що проходить протокою Дрейка між двома океанами.

• Дослідження та освоєння материка. За археологічними свідченнями, первісні люди жили в Південній Америці ще 10-15 тис. років тому. Віддаленість від Старого Світу стояла на заваді освоєнню материка. До прибуття в Америку європейців (доколумбо-вий період) на материку утворилися давні цивілізації (племена з унікальною культурою): моче, чан-чан, наска, інки. Народи доколумбової Америки займалися землеробством (першими вирощували кукурудзу, картоплю, томати, соняшник тощо), знали багато ремесел, зводили міста (Мачу-Пікчу на сучасній території країни Перу), досягли успіхів у медицині (корою хінного дерева лікували малярію), у мореплавстві, астрономії.

Європейці розпочали підкорення і дослідження Південної Америки з кінця XV століття (табл. 14).

Таблиця 14. Дослідження Південної Америки епохи Великих географічних відкриттів

РОЗДІЛИ 113


Упродовж XVI-XVIII ст. походи європейських завойовників (наприклад, Ф. Пісарро - завойовника імперії інків; Ф. де Оре-льяна - першовідкривача Амазонки) у пошуках золота супроводжувалися підкоренням і знищенням корінного населення та заснуванням колоній. Наукові експедиції в глиб материка припали на ХІХ-ХХ ст. Переважна більшість подальших досліджень природи Південної Америки пов’язана з розвідкою та використанням великих запасів природних ресурсів цього материка (табл. 15).


Таблиця 15. Дослідження внутрішніх регіонів Південної Америки


Це цікаво знати

Мис Горн - південна точка архіпелагу Вогняна Земля. В епоху вітрильників пройти його було ознакою високої майстерності. Після першого вдалого проходу моряк отримував право на носіння мідної сережки у вусі, другого - срібної, а третього - золотої! Саме тут з’явилася легенда про Летючого голландця.



Складаємо меседжі до питань

1. Яке місце посідає Південна Америка серед інших материків планети?

  • 2. Назвіть риси подібності географічного положення Південної Америки і Африки.

  • 3. Охарактеризуйте особливості положення Південної Америки відносно Світового океану.

  • 4. Що таке доколумбовий період в історії заселення та освоєння материка?

  • 5. Покажіть на карті маршрути експедиції X. Колумба, Ф. Магеллана, Ф. Дрейка. Які географічні об'єкти материка Південна Америка вони відкрили?

  • 6. Кого з науковців, що досліджували Південну Америку, і за що саме називають «другим Колумбом»?



  • 7. Охарактеризуйте внесок одного з дослідників Південної Америки (за власним вибором). Складіть кроссенс.

Кейс-випадки

1. Чому відкриті X. Колумбом землі не були названі його іменем?

2. Які зміни в рисах природи материка Південна Америка відбулися б, якби він був іншої форми (звуженим в екваторіальних широтах та широким у південній його частині)?

Картографічна лабораторія

За допомогою карт географічного атласу наведіть приклади прояву впливу географічного положення на: 1) розподіл температури повітря; 2) середньорічну кількість опадів; 3) рух постійних вітрів; 4) поширення меж кліматичних поясів та 5) меж природних зон.

Спостерігаємо, проектуємо, досліджуємо

  • 1. Складання за картами порівняльної характеристики фізико-географічного положення Південної Америки й Африки.

  • 2. Визначення географічних координат крайніх точок та протяжності Південної Америки.

  • 3. Проект на тему «Відкриття, дослідження та освоєння Південної Америки».

  • 4. Презентація добірки матеріалів на тему «Значення доколумбових цивілізацій у пізнанні природи Південної Америки».

Виконуємо практичні роботи

Тема: Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки.

Мета: поглибити знання про географічні об’єкти, що відображають географічне положення, рельєф, внутрішні води, природні зони Південної Америки; закріпити вміння працювати з атласом і контурними картами; сформувати навички використовування способів зображення різних типів об’єктів.

Завдання 1. За допомогою карт атласу визначте місце розташування географічних об’єктів (море, затока, протоки, течії, що омивають материк; острови; гори, вулкани, низовини, плоскогір’я; річки, озера, водоспади; пустеля) і нанесіть їх на контурну карту:

Повідомити про помилку

Обгрунтуй, що саме не так!