§ 18. Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки

ПРИГАДАЄМО. Яка літосферна плита лежить в основі материка Південна Америка? • Що таке щит, плита, складчастість? • Які унікальні форми рельєфу Південної Америки вам відомі? • Покажіть їх на карті.

ду ДІЗНАЄМОСЯ ПРО: особливості тектонічної будови Південної Америки;

  • • закономірності розміщення форм рельєфу материка; • небезпеку утворення стихійних явищ (вулканів, землетрусів) та їх впливу на життя людей.

НАВЧИМОСЯ: пояснювати особливості рельєфу й поширення корисних копалин на основі аналізу тектонічної будови материка; • знаходити й показувати на карті основні географічні об’єкти Південної Америки.

• Тектонічна будова материка. Як і всі материки тропічних широт, Південна Америка є частиною давньої Гондвани (пригадайте за § 3). Ознайомимося з тектонічною будовою сучасного материка за допомогою мал. 88.

Мал. 88. Тектонічна будова Південної Америки

В основі більшої частини сучасного материка лежить давня Південноамериканська платформа. Залежно від ступеня перекриття докембрійського кристалічного фундаменту осадовим чохлом у межах платформи чергуються кристалічні щити - Гвіанський, Бразильський, западини - Амазонська, молоді плити -Патагонська на півдні материка.

У зоні безпосереднього контакту континентальної Південноамериканської літосферної плити з океанічною плитою Наска відбувається занурення (пірнання в земну мантію - субдукція) східного краю океанічної плити. Результатом стало утворення поясу сучасної альпійської складчастості (ділянки Тихоокеанського поясу): занурена частина плити Наска утворила прибережні глибоководні западини - Перуанський та Чилійський жолоби в Тихому океані; край континентальної Південноамериканської плити зім’явся в складки, утворивши гірські масиви з активним вулканізмом і сейсмічністю.


  • • Рельєф. Особливості тектонічної будови та геологічної історії континенту вплинули на сучасний рельєф Південної Америки. Середня висота материка над рівнем моря - 580 м. Максимальна точка над рівнем моря (г. Аконкагуа, 6960 м) є не лише найвищою на материку Південна Америка, але й найвищою в Західній та Південній півкулях Землі. Найнижча точка Південної Америки розташовується в місцевості Лагуна-дель-Карбон (Вугільна Лагуна) з глибиною в 105 метрів нижче рівня моря. Це солоне озеро на півдні материка є також найнижчою точкою в Західній і Південній півкулях Землі.

Південноамериканській платформі відповідає рівнинний рельєф, який займає східну й центральну частини материка. Гори відповідають ділянкам складчастості і простягаються з півночі на південь через усе західне узбережжя материка (мал. 89).

Мал. 89. Рельєфний широтний профіль Південної Америки

Підвищеним ділянкам Південноамериканської платформи (щитам) у рельєфі відповідають Бразильське (мал. 90) і Гвіанське плоскогір'я. Вони розбиті розломами на горсти (підняті блоки земної кори) й розділені прогинами. Один з таких горстів, Рорайма, є вершиною Гвіанського плоскогір’я (мал. 91).

У понижених ділянках платформи лежать величезні пласкі низинні рівнини - Амазонська (мал. 92) (пригадайте, чому цю форму рельєфу вважають унікальною на Землі), Оринокська, Ла-Платська, на які припадає 45 % площі материка. Ділянка молодої плити, що утворилася на півдні материка, в рельєфі представлена ступінчастим плато Патагонія (висота до 2000 м).

Рекорди рельєфу Південної Америки:

  • - найбільша рівнина - Амазонська низовина, понад 5 млн км2;

  • - найдовший гірський ланцюг суходолу - Анди, близько 7 тис. км;

  • - найвищий діючий вулкан - Льюльяйльяко, 6739 м;

  • - найвища снігова лінія - Центральні Анди (19° пд. ш.), 6500 м.


Західне узбережжя Південної Америки зайняте гірськими масивами Анд (мовою інків - «мідні»), які за характером рельєфу та іншими природними особливостями поділяються на три регіони:

Північні Анди - високі крутосхилі гірські хребти, що мають будову глибоких складок, які розділені крупними западинами -долинами річок. У їхніх межах розташований один з найвищих у світі вулканічних ланцюгів: вулкани Чимборасо (6267 м), Кото-пахі (5897 м) (мал. 93);


Центральні Анди - це найширша частина Анд (ширина до 750 км) з численними вулканічними вершинами (Льюльяйльяко,


6739 м). У їхніх межах починаються витоки Амазонки, глибокі


западини, зайняті озерами (Тітікака), вздовж узбережжя простягається пустеля Атакама;


Гора Аконкагуа (6960 м) мовою кечуа (давня мова інків) - «Кам’яний сторож». Гора є символом Аргентини і викарбувана на її грошовій одиниці -1 песо.


Південні Анди, що включають найвищу вершину Анд - г. Аконкагуа (6960 м) (мал. 94). Лежать потужні льодовикові шапки (снігова лінія найнижча). Узбережжя сильно порізане давнім зледенінням, де утворилися фіорди.




За висотою Анди поступаються лише Гімалаям і Тибету в Євразії. У межах Анд є 20 вершин, висота яких перевищує 6000 м.


Поміркуйте, яку небезпеку спричиняють стихійні явища (виверження вулканів, землетруси) для життя людей у Південній Америці.

Вулкан Тунґурауа (у Північних Андах) - один з наднебезпеч-них у Південній Америці. Розташований за 136 км від столиці Еквадору. Його виверження змушують 25 тис. людей з численних населених пунктів поблизу полишати свої домівки.


18 березня 2023 р. на півдні Еквадору стався землетрус силою 6,8 бала, його осередок залягав на глибині 65,8 км. Епіцентр був розташований поблизу узбережжя, за 80 км на південь від Гуая-кіля - другого за величиною міста Еквадору.


• Корисні копалини. Надра континенту багаті на різноманітні корисні копалини (за допомогою атласу проаналізуйте особливості розміщення родовищ корисних копалин), за деякими з них Південна Америка серед інших континентів посідає: І місце -за запасами залізних, мідних руд (тому що Анди - «мідні гори»), кристалічного графіту; II місце - за запасами руд титану, молібдену, сурми, олова, бокситів, апатитів; III місце - за запасами марганцевих руд, золота, фосфоритів.

Західна частина материка, що перебуває під впливом сучасних горотвірних процесів, особливо багата на рудні корисні копалини. Тут сформувався Американський мідний пояс, де поширені поклади міді - близько ЗО % світових запасів; є поклади заліза, золота, платини, чилійської селітри (у пустелі Атакама), вольфраму, свинцю, цинку, дорогоцінних каменів (смарагдів, агатів) тощо. У Центральних Андах з діяльністю вулканів пов’язані родовища олова (Американський олов’яний пояс), сурми, срібла, сірки й будівельних матеріалів, У передгір’ях Північних Анд виявлено великі запаси нафти і природного газу.

Рівнинна територія Південної Америки має більш різноманітний набір корисних копалин. Найбільші басейни залізних руд пов’язані з кристалічним фундаментом платформи (в басейні Ори-ноко та на Бразильському плоскогір’ї), також є багаті запаси марганцевих, нікелевих, уранових руд. З осадовим чохлом платформи пов’язані поклади кам'яного вугілля та бокситів.

Це цікаво знати


«Льодовики Перу». У Перу розташовано 70 % льодовиків гірської системи Анд. За останні ЗО років у результаті потепління льодовики втратили 20 % своєї площі. Жителі Перу планують пофарбувати вершини гір у білий колір для уповільнення танення льодовиків. Проект «Льодовики Перу» схвалив Всесвітній банк. «Золота лихоманка в Бразилії». На початку 1980-х Серра-Пелада (Бразилія) була однією з найпопуляр-ніших у світі золотих копалень. У небезпечних умовах у відкритій шахті вручну добували золото понад 100 000 шукачів. Наприкінці 1980-х шахту закрили.

Складаємо меседжі до питань

  • 1. Які тектонічні структури формують будову поверхні Південної Америки?

  • 2. Поясніть причини утворення поясу складчастості на тихоокеанському узбережжі материка Південна Америка.

  • 3. Які ознаки є доказом того, що на заході Південної Америки формується молода гірська система?

  • 4. Який вплив спричинила тектонічна будова на формування зовнішнього вигляду сучасного рельєфу Південної Америки?

  • 5. Напишіть есе про риси однієї з форм рівнинного або гірського рельєфу Південної Америки (за власним вибором).

  • 6. Якими корисними копалинами багата Південна Америка? Як пов’язані поклади корисних копалин з тектонічною будовою й рельєфом материка?

Кейс-випадки

1. За допомогою атласу відтворіть маршрут Південною Америкою героїв роману Ж. Берна «Діти капітана Гранта». Які географічні об’єкти трапилися їм на шляху? Спробуйте побудувати профіль маршруту героїв роману по 37-й паралелі через материк Південна Америка.

2. Знайдіть у творі Артура Конан Дойла опис території в Південній Америці, де розгортаються події роману «Загублений світ». У якій частині материка варто шукати цю форму рельєфу? Доберіть ілюстрацію в параграфі, що відповідає наведеному в романі опису. Яку форму рельєфу описує автор?

Творча лабораторія

За допомогою тектонічної і фізичної карт виявіть риси подібності й відмінності між Африкою і Південною Америкою: 1) у будові земної кори; 2) у рельєфі; 3) у закономірностях розміщення корисних копалин. Напишіть власний науковий звіт про причини подібності та відмінності природи Африки та Південної Америки.

Спостерігаємо, проектуємо, досліджуємо

  • 1. Походження назв (топонімів) форм рельєфу Південної Америки. 2. Проект на тему «Анди - найдовші гори світу». 3. «У пошуках скарбів»: відкриття покладів корисних копалин Південної Америки. 4. Встановлення за картами атласу зв’язку між тектонічними структурами, формами рельєфу та корисними копалинами на території Південної Америки.

     

Повідомити про помилку

Обгрунтуй, що саме не так!